הקדישו זמן לקשר

זמן לקשר

אילו הייתי צריך לתת רק טיפ אחד לזוגות, הייתי נותן את הטיפ הזה "הקדישו זמן להיות יחד רק שניכם". אם יש דבר אחד חשוב בבניית זוגיות של אהבה וקירבה – הדבר הזה הוא הזמן שאתם נמצאים יחד, לא רק פיזית אלא גם נוכחים ממש.

מה הם הדברים הממלאים את הזמן שלכם ומצמצמים את הזמן המשותף שלכם יחד? האם זו העבודה, האם הילדים, הצפייה בטלוויזיה, השיטוט בפייסבוק?

כמו כולנו גם אתם יודעים שהזמן חולף מהר, אבל כנראה גם אתם בוחרים להתעלם מהעובדה הכל כך חשובה הזו. כולנו מתלוננים שאין לנו מספיק זמן. האם זו מחלה מודרנית, האם רק בשנים האחרונות נכנסנו למירוץ המטורף הזה? ככל הנראה לא. כבר בעת העתיקה אמרו חכמים "הזמן קצר והמלאכה מרובה". אבל נדמה שבזמננו קצב החיים הפך להיות עוד יותר מהיר.

כמי שכבר נמצא בשנות הששים של חייו, אני נדהם כמה מהר חלפו עשורים שלמים וכמה עדיין לא הספקתי לעשות ולהשיג.

הרבה אנשים על ערש דווי אומרים שאילו יכלו לחיות שוב את חייהם, היו מבלים יותר זמן עם יקיריהם ופחות זמן בעבודה ובמירוץ אחרי הכסף.

האם אתם דוחים את החיים לעתיד?

האם אתם מבטיחים לעצמכם שמתישהו תצאו לחופשה יחד? שמתישהו – כשתגמרו את התואר, כשתעברו דירה, כשהילדים יגדלו – תגשימו את חלומכם?

החיים קורים עכשיו. נכון שתמיד צריך להתכונן גם לעתיד – לחסוך לעת הפרישה לגמלאות, לתכנן את החופשה השנתית, ללמוד לתואר מתקדם יותר – אבל חייבים לשמור על פרופורציה ולחיות את ההווה. קל יותר להעביר את המסר הזה להורים, שילדותם של ילדיהם עוברת ביעף וחשוב מאד שלא יחמיצו את התקופה המשמעותית הזו.

לעומת זאת כשמגיעים עם הרעיון הזה לתחום הזוגיות, בני זוג מוכנים להתפשר הרבה יותר. הם משלים את עצמם שיש להם עוד המון זמן להיות יחד – לכן לא נורא אם בשנים הקרובות הם יהיו יחד רק בסופי שבוע.

זוג שהכרתי מקרוב נפרדו כי הגבר עבד בחריצות יוצאת דופן ובסופי השבוע הוא היה תמיד עייף מדי. בעצם לא רק לאשתו לא היה לו זמן, אלא גם לילדיו. האשה התלוננה במשך שנים רבות שהיא חיה ומרגישה אם חד-הורית.

מאסלו, הפסיכולוג הידוע שכולם מכירים את פירמידת הצרכים שלו, אמר: יש בני אדם המבזבזים את כל חייהם בהכנה לחיים.

החיים דינמיים, הזמן זורם כמו נהר, תמיד לכיוון אחד. אי אפשר להקפיא את היחסים ולצפות להמשיך מהמקום שבו הפסקנו להיות זוג והפכנו לשותפים לדירה ולמשכנתא ולצוות גידול ילדים. ההזנחה הזו של היחסים היא הרקע לסיבה הכל-כך נפוצה לגירושין "התרחקנו אחד מהשני, כל אחד התפתח לכיוון אחר".

גדול החוקרים של הנישואין, פרופ' ג'ון מרדכי גוטמן, מדגיש את הצורך להיות מעודכנים, לרענן את ההיכרות עם בן ובת הזוג לעתים קרובות. הוא קורא לכך מפת האהבה.

מדוע זוגות ממעטים להקדיש זמן לזוגיות שלהם?

תכנון גרוע עלולה להיות אחת הסיבות.  חוסר יכולת לסרב לאחרים עלולה להיות סיבה נוספת: כל כך הרבה אנשים תובעים מאתנו זמן – בוסים ומנהלים, ילדים, הורים, חברים, ארגונים שאנחנו מתנדבים בהם – עד שהדברים החשובים ביותר נדחקים לקרן זווית. בין הסובלים שינה, טיפול רפואי, וזוגיות.

אז מה עושים?

אין תחליף לתכנון! רק קביעת זמנים משותפים להיות יחד, בלי הילדים ובלי חברים, לפחות אחת לשבוע ורצוי פעמיים – רק כך ניתן לשמור על הזמן המשותף והאינטימי שלכם. בילוי הזמן הזה יכול להיות מגוון. סרט, מסעדה, הליכה או ריצה יחד – תלוי בכם.

מה אתם יכולים לעשות כדי שיהיה לכם יותר זמן יחד?

אם ניסיתם ליישם את ההמלצה הזו אבל מתברר שקשה לכם מאד למצוא זמנים המתאימים לשניכם, נסו להגיע להסכמה על מה אפשר לוותר כדי לפנות יותר זמן לזוגיות שלכם. אל תוותרו על פעילות גופנית ועל זמן עם הילדים, אבל נסו לדלל מעט את ההתחייבויות החברתיות והמשפחתיות שלכם לשם כך.

מה עוד יכול לעזור לכם למצוא את הזמן לעצמכם?

צעדים קטנים: אם ממש בלתי אפשרי לפנות ערב שלם למען הזוגיות, אל תוותרו! הקדישו חצי שעה לכך. אם עדיין אתם חושבים שזה "בלתי אפשרי", אני מציע לכם לחשוב עוד פעם. לא קשה למצוא 30 דקות. ודאי לא כשמדובר במשהו חשוב.

חשוב לכם להיות מאושרים יחד? הזוגיות שלכם במקום גבוה מאד בסדרי העדיפויות שלכם? אם כן, בטוח שתצליחו למצוא לכם 30 דקות פעם או פעמיים בשבוע להיות באמת ביחד.

השארת תגובה